Ammonium acetate
ALDRICH/372331 - 99.999% trace metals basis
Synonym: Ammonium ethanoate
CAS Number: 631-61-8
Empirical Formula (Hill Notation): C2H7NO2
Molecular Weight: 77.08
EC Number: 211-162-9
MDL Number: MFCD00013066
Linear Formula: CH3CO2NH4
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| form | crystalline |
| solid | |
| impurities | ≤20.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/C2H4O2.H3N/c1-2(3)4;/h |
| InChI key | USFZMSVCRYTOJT-UHFFFAOYSA |
| mp | 110-112 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N.CC(O)=O |
| technique(s) | HPLC: suitable |
| Application: | Ammonium acetate can be used: • To passivate CsPbI3 perovskite nanocrystals for red LEDs. Ammonium acetate effectively eliminate undesired surface metallic lead cations and dangling bonds to enhance the stability and photoluminescence quantum yield (PLQY). • As an additive to fabricate high quality perovskite solar cell with enhanced power conversion efficiency (PCE) of 13.9%. It promotes crystallization and improve performance without changing the perovskite composition. • As a cost effective and green electrolyte for all-organic battery-supercapacitor hybrid device with maximum energy density. • As an electrolyte additive for aqueous zinc batteries. It helps to improve cycling stability and capacity retention. |
| General description: | Ammonium acetate is a white crystalline water-soluble ammonium salt with unique properties that make it suitable for use in solar cells, batteries, and fuel cell catalysts. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 10, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| mp | 110-112 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

