(−)-Dihydrocarveol
ALDRICH/37278 - mixture of isomers, ≥95.0% (sum of enantiomers, GC)
Synonym: (1R,2R,5R)
CAS Number: 20549-47-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H18O
Molecular Weight: 154.25
MDL Number: MFCD00210042
Linear Formula: C10H18O
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% (sum of enantiomers, GC) |
| composition | iso-, ~6% |
| n-, ~75% | |
| neo-, ~3% | |
| neoiso-, ~13% | |
| density | 0.926 g/mL at 20 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H18O/c1-7(2)9-5-4-8 |
| InChI key | KRCZYMFUWVJCLI-OPRDCNLKSA |
| optical activity | [α]20/D −20±1°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@@H]1CC[C@H](C[C@H]1O) |
| Packaging: | 1 mL in glass bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 194.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 90 °C - closed cup |
| Purity | ≥95.0% (sum of enantiomers, GC) |
| Density | 0.926 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352002 |

