1-Boc-(4-benzyl)piperazine
ALDRICH/374830 - 98%
CAS Number: 57260-70-5
Empirical Formula (Hill Notation): C16H24N2O2
Molecular Weight: 276.37
MDL Number: MFCD00075603
Linear Formula: C16H24N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C16H24N2O2/c1-16(2,3)2 |
| InChI key | GVHSMUYEAWMYLM-UHFFFAOYSA |
| mp | 71-73 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)N1CCN(CC1)C |
| General description: | 1-Boc-(4-benzyl)piperazin |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 71-73 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


