N-tert-Butyldimethylsilyl-N-methyltrifluoroacetamide with 1% tert-Butyldimethylchlorosilane
ALDRICH/375934 - ≥95%
Synonym: MTBSTFA+TBDMSCl, 99:1; N-Methyl-N-tert-
CAS Number: 77377-52-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H18F3NOSi
Molecular Weight: 241.33
MDL Number: MFCD00009671
Linear Formula: C9H18F3NOSi
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| contains | 1% TBDMSCl |
| form | liquid |
| functional group | amine |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C9H18F3NOSi/c1-8(2,3)1 |
| InChI key | QRKUHYFDBWGLHJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN(C(=O)C(F)(F)F)[Si](C)( |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | N-tert-Butyldimethylsilyl-N-methyltrifluoroacetamide with 1% tert-butyldimethylchlorosilane is commonly used for the preparation of N-tert-butyldimethylsilyl ethanolamines resulting from the hydrolysis of nitrogen mustards. It is also used for selective O-silylation of N,O-diacylhydroxyl amines. |
| Packaging: | 10×1 mL in ampule |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 113.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 45 °C - closed cup |
| Purity | ≥95% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352001 |



