(1,1-Dimethoxyethyl)benzene
ALDRICH/376760 - 97%
CAS Number: 4316-35-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14O2
Molecular Weight: 166.22
EC Number: 224-334-3
MDL Number: MFCD00075617
Linear Formula: C6H5C(OCH3)2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 95-98 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 1.008 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ether |
| ketal | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C10H14O2/c1-10(11-2,12 |
| InChI key | XKSUVRWJZCEYQQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(C)(OC)c1ccccc1 |
| General description: | (1,1-Dimethoxyethyl)benze |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 152.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 67 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 95-98 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 1.008 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

