D-(+)-3-Phenyllactic acid
ALDRICH/376906 - 98%
Synonym: (R)
CAS Number: 7326-19-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O3
Molecular Weight: 166.17
EC Number: 230-803-3
MDL Number: MFCD00078062
Linear Formula: C6H5CH2CH(OH)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| hydroxyl | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C9H10O3/c10-8(9(11)12) |
| InChI key | VOXXWSYKYCBWHO-MRVPVSSYSA |
| mp | 122-124 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +19°, c = 1 in ethanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O[C@H](Cc1ccccc1)C(O)=O |
| Application: | Chiral building block employed in the preparation of statine. Starting material in the preparation of the hypoglycemic agent enlitazone and of 15N-labeled phenylalanine. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 122-124 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352002 |

