2-Chloro-1,3,2-dioxaphospholane 2-oxide
ALDRICH/377953
Synonym: 2-
CAS Number: 6609-64-9
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4ClO3P
Molecular Weight: 142.48
EC Number: 229-560-6
MDL Number: MFCD00043138
Linear Formula: C2H4ClO3P
Product Type: Chemical
| bp | 89-91 °C/0.8 mmHg (lit.) |
| density | 1.55 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| impurities | <10% 2-Chloro-1,3,2-dioxaphosp |
| InChI | 1S/C2H4ClO3P/c3-7(4)5-1-2 |
| InChI key | SBMUNILHNJLMBF-UHFFFAOYSA |
| mp | 12-14 °C (neat) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClP1(=O)OCCO1 |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | 2-Chloro-1,3,2-dioxaphosp • 2-methacryloyloxyethylp • miltefosine (hexadecylphosphocholine, MT) analogs • phosphoric acid 2-trimethylamino-ethyl ester undec-10-enyl ester • uridine nucleolipid, (2′,3′-O-16-hentriacontanyliden-ur • adenosine nucleoamphiphile, (2′,3′-O-16-hentriacontanyliden-adenosine-5′-phosphocholine, PAPC) • structurally related phospholipids which are either conformationally restricted or flexible • phosphatidylcholines |
| Application: | Reactant for: • Synthesis of amino-functionalized hybrid hydrocarbon/fluorocarbon double-chain phospholipid • Synthesis of UV-polymerizable lipids via Chabrier reaction • Syntheses of block copolymers of poly(aliphatic ester) with clickable polyphosphoester • Imprinting molecular recognition sites on multiwalled carbon nanotubes surface for electrochemical detection of insulin in real samples • Synthesis of a zwitterionic silane • Synthesis of a core-shell-corona micelle stabilized by reversible cross-linkage for intracellular drug delivery |
| General description: | 2-Chloro-1,3,2-dioxaphosp 2-Chloro-1,3,2-dioxaphosp |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 14-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| bp | 89-91 °C/0.8 mmHg (lit.) |
| mp | 12-14 °C (neat) (lit.) |
| Density | 1.55 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |


