Diglycolyl chloride
ALDRICH/378151 - 95%
Synonym: 2,2′-Oxydiacetyl chloride
CAS Number: 21062-20-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H4Cl2O3
Molecular Weight: 170.98
EC Number: 244-186-3
MDL Number: MFCD00134471
Linear Formula: O(CH2COCl)2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 84-87 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 1.439 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | acyl chloride |
| ether | |
| InChI | 1S/C4H4Cl2O3/c5-3(7)1-9-2 |
| InChI key | GTZXSBQCNBNWPK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClC(=O)COCC(Cl)=O |
| Application: | Diglycolyl chloride is suitable for use in the synthesis of ply(ether ester). It may be used in the synthesis of: • chiral diphenyl substituted polyether-diester compounds • morpholine dione analog (IMDNQ) • salicylic acid (SA)- based diacids |
| Application: | Diglycolyl chloride may be used in the synthesis of the following compounds: • diazadibenzo-18-crown-6 diamide • diazadi(tert-butylbenzo)-18-crown-6 diamide • surfen derivative |
| General description: | Diglycolyl chloride (2,2′-Oxydiacetyl chloride) is an acid halide. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 - P405 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F |
| Flash Point(C) | 113 °C |
| Purity | 95% |
| bp | 84-87 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.439 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


