(1S)-(+)-Menthyl chloroformate
ALDRICH/378712 - optical purity ee: 97% (GLC)
CAS Number: 7635-54-3
Empirical Formula (Hill Notation): C11H19ClO2
Molecular Weight: 218.72
MDL Number: MFCD00134483
Linear Formula: C11H19ClO2
Product Type: Chemical
| bp | 108-109 °C/11 mmHg (lit.) |
| density | 1.031 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C11H19ClO2/c1-7(2)9-5- |
| InChI key | KIUPCUCGVCGPPA-AEJSXWLSSA |
| optical activity | [α]20/D +83°, c = 1 in chloroform |
| optical purity | ee: 97% (GLC) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)[C@H]1CC[C@H](C)C[C@ |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Chiral auxiliary in the asymmetric synthesis of quaternary carbon centers. |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H331 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3277 8(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 158.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 70 °C - closed cup |
| bp | 108-109 °C/11 mmHg (lit.) |
| Density | 1.031 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |



