Ammonium bromide
ALDRICH/380008 - 99.999% trace metals basis
Synonym: Azanium bromide; Hydrobromic acid monoammoniate
CAS Number: 12124-97-9
Empirical Formula (Hill Notation): H4BrN
Molecular Weight: 97.94
EC Number: 235-183-8
MDL Number: MFCD00011419
Linear Formula: NH4Br
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| density | 2.43 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| impurities | ≤15.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/BrH.H3N/h1H;1H3 |
| InChI key | SWLVFNYSXGMGBS-UHFFFAOYSA |
| mp | 452 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N.Br[H] |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 198.3 °C) |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| mp | 452 °C (lit.) |
| Density | 2.43 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


