1,3-Dichloro-2-(chloromethyl)-2-methylpropane
ALDRICH/380776 - 98%
Synonym: 1,1,1-
CAS Number: 1067-09-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9Cl3
Molecular Weight: 175.48
MDL Number: MFCD00013686
Linear Formula: CH3C(CH2Cl)3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 89-90 °C/22 mmHg (lit.) |
| density | 1.271 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C5H9Cl3/c1-5(2-6,3-7)4 |
| InChI key | BYXOMFFBGDPXHB-UHFFFAOYSA |
| mp | 18 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(CCl)(CCl)CCl |
| General description: | 1,3-Dichloro-2-(chloromet |
| Packaging: | 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 86 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 89-90 °C/22 mmHg (lit.) |
| mp | 18 °C (lit.) |
| Density | 1.271 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


