3-Cyanochromone
ALDRICH/383481 - 97%
Synonym: 4-Oxo-4H-
CAS Number: 50743-17-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H5NO2
Molecular Weight: 171.15
MDL Number: MFCD00052604
Linear Formula: C10H5NO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | ketone |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C10H5NO2/c11-5-7-6-13- |
| InChI key | SFWNPLLGXKJESA-UHFFFAOYSA |
| mp | 174-176 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C1C(=COc2ccccc12)C#N |
| Application: | 3-Cyanochromone may be used in the syntheses of following: • 2-aminochromone-3-carbo • 3-amino-4H-chromeno[3,4-d]isoxazol-4-one • 3-(diaminomethylene)chr • functionalized novel spirobenzofuranones • 6H-bis-[1]-benzopyrano[2,3-b:3′,4′-e]pyridin-8(8H)ones and 3-(2′-hydroxybenzoyl)-5H-[1]benzopyrano[4,3-b]pyridine |
| General description: | 3-Cyanochromone (4-Oxo-4H-1-benzopyran-3-carbonitr |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 + H332 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 20/21-25 |
| Safety Statements | 36/37-45 |
| RIDADR | UN 3439 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 174-176 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


