Tri(2-furyl)phosphine
ALDRICH/383767 - 99%
Synonym: TFP; Tri-
CAS Number: 5518-52-5
Empirical Formula (Hill Notation): C12H9O3P
Molecular Weight: 232.17
MDL Number: MFCD00151857
Linear Formula: C12H9O3P
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 136 °C/4 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/C12H9O3P/c1-4-10(13-7- |
| InChI key | DLQYXUGCCKQSRJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 59-64 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: ligand reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reagent type: ligand reaction type: Cycloisomerizations |
|
| reagent type: ligand reaction type: Heck Reaction |
|
| reagent type: ligand reaction type: Negishi Coupling |
|
| reagent type: ligand reaction type: Oxidations |
|
| reagent type: ligand reaction type: Sonogashira Coupling |
|
| reagent type: ligand reaction type: Stille Coupling |
|
| reagent type: ligand reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling |
|
| SMILES string | c1coc(c1)P(c2ccco2)c3ccco |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 136 °C/4 mmHg (lit.) |
| mp | 59-64 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |

