6-Hydroxypyridine-2-carboxylic acid
ALDRICH/384305 - 95%
Synonym: 6-Hydroxypicolinic acid; 6-
CAS Number: 19621-92-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5NO3
Molecular Weight: 139.11
MDL Number: MFCD00192220
Linear Formula: C6H5NO3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C6H5NO3/c8-5-3-1-2-4(7 |
| InChI key | VRCWSYYXUCKEED-UHFFFAOYSA |
| mp | 270 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cccc(O)n1 |
| Application: | 6-Hydroxypyridine-2-carbo |
| General description: | 6-Hydroxypyridine-2-carbo |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 270 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


