4,4′-Dimethoxytriphenylmethyl chloride
ALDRICH/38827 - ≥97.0% (HPLC)
Synonym: 4,4′-Dimethoxytrityl chloride; Chloro-4,4′-dimethoxytriphenylmethane; DMT; DMT-Cl
CAS Number: 40615-36-9
Empirical Formula (Hill Notation): C21H19ClO2
Molecular Weight: 338.83
EC Number: 255-002-6
MDL Number: MFCD00008409
Linear Formula: C21H19ClO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (HPLC) |
| functional group | chloro |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C21H19ClO2/c1-23-19-12 |
| InChI key | JBWYRBLDOOOJEU-UHFFFAOYSA |
| mp | 123-125 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(cc1)C(Cl)(c2ccccc |
| Application: | 4,4′-Dimethoxytriphenylme • For hydroxyl group of nucleosides/nucleotides as its O-(4,4′-dimethoxytrityl)d • For 10 sulfhydryl group of oligonucleotide analogs as its DMTr thioether. |
| Other Notes: | Useful protecting-group reagent; Removal |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H317 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P260 - P271 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥97.0% (HPLC) |
| mp | 123-125 °C |
| UNSPSC | 12352101 |




