4,4′-Methylenebis(cyclohexyl isocyanate), mixture of isomers
ALDRICH/388386 - 90%
Synonym: HMDI; Hydrogenated MDI
CAS Number: 5124-30-1
Empirical Formula (Hill Notation): C15H22N2O2
Molecular Weight: 262.35
EC Number: 225-863-2
MDL Number: MFCD00015405
Linear Formula: CH2(C6H10NCO)2
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| density | 1.066 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C15H22N2O2/c18-10-16-1 |
| InChI key | KORSJDCBLAPZEQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 26 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=C=NC1CCC(CC1)CC2CCC(CC2 |
| Application: | HMDI forms NCO linkages which can be used in the synthesis of polyurethanes for a variety of biomedical applications. |
| General description: | 4,4′-Methylenebis(cyclohe |
| Packaging: | 100, 500 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H331 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P302 + P352 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23-36/37/38-42/43 |
| Safety Statements | 26-28-38-45 |
| RIDADR | UN 2206PSN1B 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 392.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 200 °C - closed cup |
| Purity | 90% |
| mp | 26 °C (lit.) |
| Density | 1.066 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |



