Glyceryl tribenzoate
ALDRICH/389188 - 95%
Synonym: Tribenzoin
CAS Number: 614-33-5
Empirical Formula (Hill Notation): C24H20O6
Molecular Weight: 404.41
EC Number: 210-379-6
MDL Number: MFCD00020677
Linear Formula: C6H5CO2CH(CH2O2CC6H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | ester |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C24H20O6/c25-22(18-10- |
| InChI key | HIZCTWCPHWUPFU-UHFFFAOYSA |
| mp | 68-72 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C(OCC(COC(=O)c1ccccc1)O |
| Application: | Plasticizer |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 68-72 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

