Tetramethylgermanium
ALDRICH/396354 - 98%
Synonym: Tetramethylgermane
CAS Number: 865-52-1
Empirical Formula (Hill Notation): C4H12Ge
Molecular Weight: 132.78
EC Number: 212-745-0
MDL Number: MFCD00014843
Linear Formula: (CH3)4Ge
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 43-44 °C/740 mmHg (lit.) |
| density | 0.978 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H12Ge/c1-5(2,3)4/h1- |
| InChI key | ZRLCXMPFXYVHGS-UHFFFAOYSA |
| mp | −88 °C (dec.) (lit.) |
| reaction suitability | core: germanium |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Ge](C)(C)C |
| vapor pressure | 6.74 psi ( 20 °C) |
| Application: | CVD precursor to germanium oxide thin films. |
| Packaging: | 5 g in ampule |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H312 + H332 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-36 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -34.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -37 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 43-44 °C/740 mmHg (lit.) |
| mp | −88 °C (dec.) (lit.) |
| Density | 0.978 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |


