Brucine
ALDRICH/399027 - anhydrous, 98%
Synonym: 10,11-
CAS Number: 357-57-3
Empirical Formula (Hill Notation): C23H26N2O4
Molecular Weight: 394.46
EC Number: 206-614-7
MDL Number: MFCD00005942
Linear Formula: C23H26N2O4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | ether |
| grade | anhydrous |
| InChI | 1S/C23H26N2O4/c1-27-16-8- |
| InChI key | RRKTZKIUPZVBMF-IBTVXLQLSA |
| mp | 175-178 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −118°, c = 2.5 in chloroform |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H][C@@]12CC(=O)N3c4cc(OC |
| Application: | Brucine may be used as chiral resolving agent for the optical resolution of tertiary acetylenic alcohols into enantiomers. |
| General description: | Brucine is the major active pharmacological component of Strychnos nux-vomica seeds, which is known for its anti-inflammatory and analgesic activities. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 + H330 - H412 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P271 - P273 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 26/28-52/53 |
| Safety Statements | 13-45-61 |
| RIDADR | UN 1570 6.1 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 175-178 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352210 |


