1,3-Dibromoadamantane
ALDRICH/403083 - 99%
CAS Number: 876-53-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14Br2
Molecular Weight: 294.03
MDL Number: MFCD00077218
Linear Formula: C10H14Br2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C10H14Br2/c11-9-2-7-1- |
| InChI key | HLWZKLMEOVIWRK-FIRGSJFUSA |
| mp | 108-110 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Br[C@]12C[C@@H]3C[C@H](C1 |
| Application: | 1,3-Dibromoadamantane may be used in the preparation of 1,3-bis(phenyldimethylsil |
| General description: | 1,3-Dibromoadamantane is reported to react with diphenylphosphide ions (Ph2P-) under photostimulation by the SRN1 mechanism. The viscosity-dependent retarding effect of 1,3-dibromoadamantane in highly viscous polymeric chlorotrifluoroethene has been studied by 13C NMR relaxation measurements. Preparation of 1,3-dibromoadamantane via dibromination of adamantine has been reported. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 108-110 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

