2,2′-Methylenebis[(4S)-4-tert-butyl-2-oxazoline]
ALDRICH/405965 - 99%
Synonym: (S,S)-2,2′-Methylenebis(4-tert-butyl-2-oxazoline)
CAS Number: 132098-54-5
Empirical Formula (Hill Notation): C15H26N2O2
Molecular Weight: 266.38
MDL Number: MFCD00192290
Linear Formula: C15H26N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| functional group | ether |
| InChI | 1S/C15H26N2O2/c1-14(2,3)1 |
| InChI key | WCCCBUXURHZPQL-GHMZBOCLSA |
| mp | 51-53 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −118°, c = 0.5 in chloroform |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)[C@H]1COC(CC2=N[C |
| Application: | 2,2′-Methylenebis[(4S)-4-tert-butyl-2-oxazoline] (BOX ligand) can be used as a C2 symmetric ligand for enantioselective asymmetric catalysis. It easily forms bidentate coordination complexes due to the strong affinity of the oxazoline nitrogen for various metals. |
| Application: | C2 symmetric ligand for enantioselective catalysis. Easily forms bidentate coordination complexes due to the strong affinity of the oxazoline nitrogen for various metals. |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 51-53 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


