Diethylzinc solution
ALDRICH/406023 - 1.0 M in heptane
Synonym: Zincdiethyl
CAS Number: 557-20-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10Zn
Molecular Weight: 123.51
MDL Number: MFCD00009021
Linear Formula: (C2H5)2Zn
Product Type: Chemical
| bp | 98 °C |
| concentration | 1.0 M in heptane |
| density | 0.74 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/2C2H5.Zn/c2*1-2;/h2*1H |
| InChI key | HQWPLXHWEZZGKY-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC[Zn]CC |
| Application: | Diethylzinc solution can be used in the synthesis of: • Bis(pyridylpyrrolyl)zin • A versatile building block, 5-(ketoaryl)thiazole. • ZnxCd1-xSe nanocrystals having high luminescence properties. |
| Packaging: | 100, 800 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H250 - H260 - H304 - H314 - H336 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P231 + P232 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,C,N |
| Risk Statements | 11-14-17-34-50/53-65-67 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45-61-62 |
| RIDADR | UN3399 - class 4.3 - PG 1 - EHS - Organometallic substance, liqu |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 12.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -11 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| bp | 98 °C |
| Density | 0.74 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352103 |






