Chlorodicyclohexylborane
ALDRICH/406139 - 98%
Synonym: Dicyclohexylboron chloride; Dicyclohexylboryl chloride; Dicyclohexylchloroborane
CAS Number: 36140-19-9
Empirical Formula (Hill Notation): C12H22BCl
Molecular Weight: 212.57
MDL Number: MFCD00191906
Linear Formula: (C6H11)2BCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 100-101 °C/1 mmHg (lit.) |
| density | 0.97 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H22BCl/c14-13(11-7- |
| InChI key | PBBOKJIYEZCTEH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| SMILES string | ClB(C1CCCCC1)C2CCCCC2 |
| Application: | A convenient reagent for regio- and stereoselective enolboration of ketones and other carbonyl derivatives. |
| Application: | Reactant for: • Aldol addition reactions • Mukaiyama aldol addition • Microwave assisted ring closing metathesis reactions • C-alkylation of aromatic aldimines • Reversible ketone-ketone aldol reactions • Syn- and anti-stereoselective aldol reaction hexenone with aldehydes |
| Packaging: | 25 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H250 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P222 - P231 - P280 - P305 + P351 + P338 - P422 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 17-34 |
| Safety Statements | 16-23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2845 4.2 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 10.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -12 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 100-101 °C/1 mmHg (lit.) |
| Density | 0.97 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |



