Di(propylene glycol) methyl ether acetate, mixture of isomers
ALDRICH/406562 - 99%
Synonym: Dipropylene glycol methyl ether acetate; Dipropylene glycol monomethyl ether acetate
CAS Number: 88917-22-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H18O4
Molecular Weight: 190.24
MDL Number: MFCD00144160
Linear Formula: CH3CO2C3H6OC3H6OCH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 200 °C (lit.) |
| density | 0.97 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H18O4/c1-4-9(13-8(2) |
| InChI key | USDXBNSCKZJDLC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O(C(OC(=O)C)CC)CCCOC |
| General description: | Di(propylene glycol) methyl ether acetate (DPMA, 3-(3-methoxypropoxy)propy |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 86 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 200 °C (lit.) |
| Density | 0.97 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


