L-tert-Leucinol
ALDRICH/407739 - 98%
Synonym: (S)
CAS Number: 112245-13-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H15NO
Molecular Weight: 117.19
MDL Number: MFCD00192250
Linear Formula: (CH3)3CCH(NH2)CH2OH
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| density | 0.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H15NO/c1-6(2,3)5(7)4 |
| InChI key | JBULSURVMXPBNA-RXMQYKEDSA |
| mp | 30-34 °C (lit.) |
| optical activity | [α]26/D +37°, c = 1.5 in ethanol |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | CC(C)(C)[C@H](N)CO |
| Application: | Useful amino acid employed in various asymmetric reactions. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 194.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 90 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| mp | 30-34 °C (lit.) |
| Density | 0.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |


