Boc-Met-OH
ALDRICH/408425 - 99%
Synonym: N-(tert-Butoxycarbonyl)-L-methionine; Boc-L-methionine
CAS Number: 2488-15-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H19NO4S
Molecular Weight: 249.33
EC Number: 219-639-3
MDL Number: MFCD00065586
Linear Formula: CH3SCH2CH2CH(COOH)NHCOOC(CH3)3
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 99% |
| InChI | 1S/C10H19NO4S/c1-10(2,3)1 |
| InChI key | IMUSLIHRIYOHEV-ZETCQYMHSA |
| mp | 47-50 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −22°, c = 1 in methanol |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Boc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | CSCC[C@H](NC(=O)OC(C)(C)C |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 47-50 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

