1H-Benzotriazole-1-methanol
ALDRICH/410233 - 98%
Synonym: 1-
CAS Number: 28539-02-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7N3O
Molecular Weight: 149.15
MDL Number: MFCD00179118
Linear Formula: C7H7N3O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C7H7N3O/c11-5-10-7-4-2 |
| InChI key | MXJIHEXYGRXHGP-UHFFFAOYSA |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| SMILES string | OCn1nnc2ccccc12 |
| Application: | Catalyst for: • Hydrolysis of phenyl esters of a-furoic acid Used as: • Corrosion inhibitor of iron in aerated acidic media • Reactive oxygen scavenger Reactant for: • Synthesis of hydroxy-skipped bis-homo-inositols as potential glycosidase inhibitors via Sharpless asymmetric dihydroxylation and substrate-directed anionic hydroxymethylation • Enantioselective synthesis of aplysin utilizing a palladium-catalyzed addition of an arylboronic acid to an allenic alcohol, followed by Eschenmoser/Claisen rearrangement • Synthesis of substituted dihydroquinoline carboxylic acids as antitumor and HIV-1 integrase inhibitors • Gosteli-Claisen rearrangement |
| Application: | Safe reagent for the in situ generation of anhydrous formaldehyde in organic solvents. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


