Gallium(III) sulfide
ALDRICH/410527 - 99.99% trace metals basis
Synonym: Digallium trisulfide; Gallium sesquisulfide GaS; Gallium(III) sulfide
CAS Number: 12024-22-5
Empirical Formula (Hill Notation): Ga2S3
Molecular Weight: 235.64
EC Number: 234-692-2
MDL Number: MFCD00016106
Linear Formula: Ga2S3
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| density | 3.65 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/2Ga.3S |
| InChI key | RCKBMGHMPOIFND-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: catalyst core: gallium |
| SMILES string | S=[Ga]S[Ga]=S |
| Application: | Gallium(III) sulfide (Ga2S3) may be used in lithium secondary batteries. |
| General description: | Ga2S3 possesses high energy density, electrochemical study of the compound was studied. Bacterial oxidation of Ga2S3 was investigated. |
| Packaging: | 1 g packaged in glass bottles; 5 g packaged in poly bottles |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 22-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| Density | 3.65 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |


