Diethyl (2-oxo-2-phenylethyl)phosphonate
ALDRICH/410756 - 97%
Synonym: Diethyl benzoylmethylphosphonate; Diethyl phenacylphosphonate; NSC 648426
CAS Number: 3453-00-7
Empirical Formula (Hill Notation): C12H17O4P
Molecular Weight: 256.23
MDL Number: MFCD00015342
Linear Formula: C6H5COCH2P(O)(OC2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 192-193 °C/11 mmHg (lit.) |
| density | 1.179 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ketone |
| phenyl | |
| phosphonate | |
| InChI | 1S/C12H17O4P/c1-3-15-17(1 |
| InChI key | HPEVTTNSIPGLEL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOP(=O)(CC(=O)c1ccccc1)O |
| Application: | Reactant involved in: • Asymmetric Michael addition of β-oxo phosphonates to nitro olefins • Gem-chlorofluorination of keto phosphonates with subsequent functionalization of the products • Cyclocondensation reactions to produce arylphosphonates • Diazo transfer reactions for synthesis of diazo-phosphonyl compounds • Horner-Wadsworth-Emmons reactions • Inverse-electron-demand Diels-Alder reactions |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 192-193 °C/11 mmHg (lit.) |
| Density | 1.179 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352108 |

