(S)-(+)-α-(Trifluoromethyl)benzyl alcohol
ALDRICH/411140 - 99%
Synonym: (+)
CAS Number: 340-06-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7F3O
Molecular Weight: 176.14
EC Number: 206-430-7
MDL Number: MFCD00077845
Linear Formula: C6H5CH(CF3)OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 73-76 °C/9 mmHg (lit.) |
| density | 1.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| hydroxyl | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C8H7F3O/c9-8(10,11)7(1 |
| InChI key | VNOMEAQPOMDWSR-ZETCQYMHSA |
| optical activity | [α]20/D +31.3±0.5°, neat |
| optical purity | ee: 97% (GLC) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O[C@@H](c1ccccc1)C(F)(F)F |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 183.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 84 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 73-76 °C/9 mmHg (lit.) |
| Density | 1.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352002 |


