Diisopropyl malonate
ALDRICH/411485 - ReagentPlus®, 99%
CAS Number: 13195-64-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H16O4
Molecular Weight: 188.22
EC Number: 236-156-3
MDL Number: MFCD00059359
Linear Formula: (CH3)2CHO2CCH2CO2CH(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 93-95 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 0.991 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C9H16O4/c1-6(2)12-8(10 |
| InChI key | QRVSDVDFJFKYKA-UHFFFAOYSA |
| product line | ReagentPlus® |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)OC(=O)CC(=O)OC(C)C |
| Application: | Diisopropyl malonates may be used in the synthesis of : • 3-substituted coumarins • 2-carboisopropoxy-3-hyd • 2-carboisopropoxy-3-hyd |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 192.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 89 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 93-95 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 0.991 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


