Glycerol propoxylate (1PO/OH) triacrylate
ALDRICH/412120 - contains 300 ppm MEHQ as inhibitor
Synonym: Glycerol propoxylate triacrylate; Propoxylated glycerin triacrylate; Propoxylated glyceryl triacrylate
CAS Number: 52408-84-1
MDL Number: MFCD00080518
Linear Formula: [H2C=CHCO2[CH(CH3)CH2O]lCH2][H2C=CHCO2[CH(CH3)CH2O]m][H2C=CHCO2[CH(CH3)CH2O]nCH2][-CH]
Product Type: Chemical
| contains | 300 ppm MEHQ as inhibitor |
| density | 1.064 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C21H32O9/c1-4-19(22)28 |
| InChI key | DMQYPVOQAARSNF-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mn ~428 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCCO.OC(=O)C=C.OCC(O)CO |
| Packaging: | 250 mL in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 - H319 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P272 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 495.5 °F |
| Flash Point(C) | 257.5 °C |
| Density | 1.064 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |


