2-(4-Benzoyl-3-hydroxyphenoxy)ethyl acrylate
ALDRICH/413216 - 98%
Synonym: 2-
CAS Number: 16432-81-8
Empirical Formula (Hill Notation): C18H16O5
Molecular Weight: 312.32
EC Number: 240-488-4
MDL Number: MFCD00081133
Linear Formula: H2C=CHCO2CH2CH2OC6H3(OH)COC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C18H16O5/c1-2-17(20)23 |
| InChI key | NMMXJQKTXREVGN-UHFFFAOYSA |
| mp | 77-80 °C (lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | Oc1cc(OCCOC(=O)C=C)ccc1C( |
| Application: | 2-(4-Benzoyl-3-hydroxyphe |
| General description: | 2-(4-Benzoyl-3-hydroxyphe |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 77-80 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

