3-Nitrophthalimide
ALDRICH/414034 - 97%
CAS Number: 603-62-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H4N2O4
Molecular Weight: 192.13
EC Number: 210-051-2
MDL Number: MFCD00041852
Linear Formula: C8H4N2O4
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | 97% |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C8H4N2O4/c11-7-4-2-1-3 |
| InChI key | BONIIQYTWOPUQI-UHFFFAOYSA |
| mp | 213-215 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1cccc2C(=O)N |
| storage temp. | room temp |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 213-215 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12171500 |


