2,2′-Methylenebis[(4S)-4-phenyl-2-oxazoline]
ALDRICH/416428 - 97%
Synonym: (S,S)-2,2′-Methylenebis(4-phenyl-2-oxazoline)
CAS Number: 132098-59-0
Empirical Formula (Hill Notation): C19H18N2O2
Molecular Weight: 306.36
MDL Number: MFCD00192295
Linear Formula: C19H18N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 131-134 °C/0.01 mmHg (lit.) |
| density | 1.28 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | viscous liquid |
| functional group | ether |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C19H18N2O2/c1-3-7-14(8 |
| InChI key | IUFHJPXOLHSJTC-IAGOWNOFSA |
| optical activity | [α]20/D ~−90°, c = 1 in ethanol |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C1OC(CC2=N[C@H](CO2)c3ccc |
| Application: | C2 symmetric ligand for enantioselective catalysis. Easily forms bidentate coordination complexes due to the strong affinity of the oxazoline nitrogen for various metals. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 131-134 °C/0.01 mmHg (lit.) |
| Density | 1.28 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352005 |


