Acenaphthylene
ALDRICH/416703 - 99%
Synonym: Cyclopenta[de]
CAS Number: 208-96-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H8
Molecular Weight: 152.19
EC Number: 205-917-1
MDL Number: MFCD00003806
Linear Formula: C12H8
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 280 °C (lit.) |
| density | 0.899 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C12H8/c1-3-9-4-2-6-11- |
| InChI key | HXGDTGSAIMULJN-UHFFFAOYSA |
| mp | 78-82 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | c1cc2C=Cc3cccc(c1)c23 |
| Application: | Acenaphthylene has been used to investigate the photodimerization of acenaphthylene in micellar and hydrogel media. |
| Packaging: | 100 mg in amber glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P270 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 251.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 122.0 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 280 °C (lit.) |
| mp | 78-82 °C (lit.) |
| Density | 0.899 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


