(4S)-(+)-Phenyl-α-[(4S)-phenyloxazolidin-2-ylidene]-2-oxazoline-2-acetonitrile
ALDRICH/417068 - 97%
Synonym: (S,S)-4-Phenyl-α-(4-phenyloxazolidin-2-ylidene)-2-oxazoline-2-acetonitrile
CAS Number: 150639-33-1
Empirical Formula (Hill Notation): C20H17N3O2
Molecular Weight: 331.37
MDL Number: MFCD00192394
Linear Formula: C20H17N3O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ether |
| nitrile | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C20H17N3O2/c21-11-16(1 |
| InChI key | QVVGSAYHUSBCQV-SRKGJJLTSA |
| mp | 146-148 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +364°, c = 1 in chloroform |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N#CC(=C1N[C@H](CO1)c2cc |
| Application: | (4S)-(+)-Phenyl-α-[(4S)-phenyloxazolidin-2-ylid |
| Application: | Ligand for enantioselective catalysis. Easily forms bidentate coordination complexes due to the strong affinity of the oxazoline nitrogen for various metals. |
| General description: | (4S)-(+)-Phenyl-α-[(4S)-phenyloxazolidin-2-ylid |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 146-148 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |

