4-Chlorophenylboronic acid
ALDRICH/417548 - 95%
Synonym: (p-
CAS Number: 1679-18-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6BClO2
Molecular Weight: 156.37
EC Number: 216-845-5
MDL Number: MFCD00039137
Linear Formula: ClC6H4B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C6H6BClO2/c8-6-3-1-5(2 |
| InChI key | CAYQIZIAYYNFCS-UHFFFAOYSA |
| mp | 284-289 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OB(O)c1ccc(Cl)cc1 |
| Application: | 4-Chlorophenylboronic acid can be used as a reactant in: • Palladium-catalyzed direct arylation. • Cyclopalladation. • Tandem-type Pd(II)-catalyzed oxidative Heck reaction and intramolecular C-H amidation. • Copper-mediated ligandless aerobic fluoroalkylation. • Pd-catalyzed arylative cyclization. • Ruthenium catalyzed direct arylation. • Ligand-free copper-catalyzed coupling reactions. • Regioselective arylation and alkynylation by Suzuki-Miyaura and Sonogashira cross-coupling reactions. It can also be used to prepare: • Substituted diarylmethylidenefluorene • Baclofen lactam by Suzuki coupling of a pyrrolinyl tosylate, followed by hydrogenation reaction. • Palladium(II) thiocarboxamide complexes as Suzuki coupling catalysts. • Biaryls by Suzuki reactions of aryl chlorides, bromides, and iodides with arylboronic acids. |
| Other Notes: | Contains a varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 95% |
| mp | 284-289 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


