tert-Butyl hydroperoxide solution
ALDRICH/418064 - 5.0-6.0 M in nonane
Synonym: 1,1-Dimethylethyl hydroperoxide; 2-
CAS Number: 75-91-2
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10O2
Molecular Weight: 90.12
MDL Number: MFCD00002130
Linear Formula: (CH3)3COOH
Product Type: Chemical
| concentration | 5.0-6.0 M in nonane |
| density | 0.817 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| impurities | <4% water |
| InChI | 1S/C4H10O2/c1-4(2,3)6-5/h |
| InChI key | CIHOLLKRGTVIJN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: oxidant |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)OO |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Asymmetric Ketone Hydrogenation ![]() |
| Packaging: | 50 mL in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H242 - H302 + H332 - H304 - H311 - H314 - H336 - H341 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | O,T,N |
| Risk Statements | 7-10-21/22-23-34-43-51/53-65-68 |
| Safety Statements | 3/7-14-26-36/37/39-45-61-62 |
| RIDADR | UN 3105A8 8(5.2) |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 84.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 29 °C - closed cup |
| Density | 0.817 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |






