Pentadecanolide
ALDRICH/419133 - 98%
Synonym: 1-
CAS Number: 106-02-5
Empirical Formula (Hill Notation): C15H28O2
Molecular Weight: 240.38
EC Number: 203-354-6
MDL Number: MFCD00039667
Linear Formula: C15H28O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 137 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 0.918 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C15H28O2/c16-15-13-11- |
| InChI key | FKUPPRZPSYCDRS-UHFFFAOYSA |
| mp | 34-38 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C1CCCCCCCCCCCCCCO1 |
| Application: | Pentadecanolide may be used for the synthesis of poly(pentadecanolide) (PPDL) by Novozyme 435 catalyzed ring-opening polymerization. It may be employed as starting reagent for the synthesis of terminally-branched iso-fatty acids (iso-C15-C17). |
| General description: | Pentadecanolide (PDL) is a 16-membered ring lactone. Its anionic polymerization by employing potassium alkoxides as initiator has been reported. It has been reported as a potential selective inhibitors of rat liver cyclic AMP-dependent protein kinase (cAK) [IC50 value = 20μM]. Synthesis of PDL in overall yield of 60%, using 2-nitrocyclododecanone as starting reagent, has been described. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 - P391 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 320.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 160 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 137 °C/2 mmHg (lit.) |
| mp | 34-38 °C (lit.) |
| Density | 0.918 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


