2-Amino-5-methylbenzoic acid
ALDRICH/419443 - 99%
Synonym: 5-Methylanthranilic acid
CAS Number: 2941-78-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9NO2
Molecular Weight: 151.16
EC Number: 220-932-3
MDL Number: MFCD00007909
Linear Formula: H2NC6H3(CH3)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 99% |
| InChI | 1S/C8H9NO2/c1-5-2-3-7(9)6 |
| InChI key | NBUUUJWWOARGNW-UHFFFAOYSA |
| mp | 175 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Cc1ccc(N)c(c1)C(O)=O |
| Application: | 2-Amino-5-methylbenzoic acid can be used to synthesize quinazolinedione. |
| General description: | 2-Amino-5-methylbenzoic acid also known as 5-methylanthranilic acid, is often used in the solution-phase peptide synthesis. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 175 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


