LUDOX® TM-40 colloidal silica
ALDRICH/420786 - 40 wt. % suspension in H2O
Synonym: Silica preparation
CAS Number: 7631-86-9
Empirical Formula (Hill Notation): O2Si
Molecular Weight: 60.08
MDL Number: MFCD00011232
Linear Formula: SiO2
Product Type: Chemical
| concentration | 40 wt. % suspension in H2O |
| density | 1.3 g/mL at 25 °C |
| description | colloidal |
| form | liquid |
| InChI | 1S/O2Si/c1-3-2 |
| InChI key | VYPSYNLAJGMNEJ-UHFFFAOYSA |
| pH | 9.0 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=[Si]=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| surface area | ~140 m2/g |
| Application: | LUDOX® TM-40 colloidal silica has been used: • As a colloidal silica template for the synthesis of carbon nanocapsules. • In the synthesis of conducting nanocomposite polymer foams (hybrid of carbon black/silica/polymer) used as gas sensors. • As a silicon source for the synthesis of Zwitterion-stabilized silica nanoparticles. • As a silicon source for the fabrication of transparent superhydrophilic/superhyd • In the synthesis of microporous titanosilicate ETS-10 used as a catalyst in Knoevenagel condensation reaction. |
| Legal Information: | LUDOX is a registered trademark of W.R. Grace & Co.-Conn. |
| Packaging: | 1, 4 L in poly bottle |
| Packaging: | 18 L in poly drum |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.3 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352309 |

