(S)-1,2,3,4-Tetrahydro-3-isoquinolinecarboxylic acid
ALDRICH/421626 - 97%
CAS Number: 74163-81-8
Empirical Formula (Hill Notation): C10H11NO2
Molecular Weight: 177.20
MDL Number: MFCD00144533
Linear Formula: C10H11NO2
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C10H11NO2/c12-10(13)9- |
| InChI key | BWKMGYQJPOAASG-VIFPVBQESA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −168°, c = 1.8 in 1.4 M NaOH |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | OC(=O)[C@@H]1Cc2ccccc2CN1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


