2-Thiazolecarboxaldehyde
ALDRICH/422460 - 97%
CAS Number: 10200-59-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4H3NOS
Molecular Weight: 113.14
MDL Number: MFCD00142924
Linear Formula: C4H3NOS
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 61-63 °C/15 mmHg (lit.) |
| density | 1.288 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C4H3NOS/c6-3-4-5-1-2-7 |
| InChI key | ZGTFNNUASMWGTM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=Cc1nccs1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Thiazolecarboxaldehyde may be used as a reactant in the following syntheses: • Benzothiazine N-acylhydrazones, having potential antinociceptive and anti-inflammatory activity. • Thiazole-2-yl-(amino)me • Imino ester by reacting with L-leucine t-butyl ester hydrochloride. |
| Application: | Useful building block for taxane analogs. |
| General description: | 2-Thiazolecarboxaldehyde is a thiazole aldehyde derivative. It undergoes Baylis–Hillman reaction with methyl acrylate catalyzed by DABCO (1,4-diazabicyclo[2.2.2]o |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 154.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 68 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 61-63 °C/15 mmHg (lit.) |
| Density | 1.288 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

