Ethylene-d4
ALDRICH/422851 - 99 atom % D
Synonym: Tetradeuteroethylene
CAS Number: 683-73-8
Empirical Formula (Hill Notation): C2D4
Molecular Weight: 32.08
EC Number: 211-675-8
MDL Number: MFCD00084144
Linear Formula: CD2=CD2
Product Type: Chemical
| assay | 98.5% (CP) |
| autoignition temp. | 842 °F |
| bp | −104 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C2H4/c1-2/h1-2H2/i1D2, |
| InChI key | VGGSQFUCUMXWEO-LNLMKGTHSA |
| isotopic purity | 99 atom % D |
| mass shift | M+4 |
| mp | −169 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])=C(/[2H])[2H] |
| vapor density | 0.97 (vs air) |
| vapor pressure | 35.04 atm ( 20 °C) |
| Application: | - NMR spectroscopy solvent for biomolecular structure analysis - Neutron scattering experiments in materials science - metabolic labeling studies in biological research - Environmental monitoring applications |
| Features and Benefits: | Features - Ideal for mass spectrometry applications - Enhances the sensitivity of analytical techniques - Supports high-throughput screening methods - Safe and effective for laboratory use Benefits - Increases the sensitivity of mass spectrometry - Provides valuable insights for pharmacokinetics studies - Enhances the understanding of protein interactions - Supports innovative research in structural biology |
| General description: | Ethylene-d4 99 atom % D is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Other Notes: | Control valve Z146943 (brass, 1/4" hose outlet) or Z187224 (SS, 1/4" compression fitting outlet) PTFE sealing washers GCA inlet size 180 Z146994 PTFE sealing washers CGA inlet size 110 Z146986 |
| Packaging: | 1 L in steel cylinder |
| Packaging: | 1 L quantity is packaged in a 450 mL carbon steel lecture bottle with brass CGA 110/180 valve . Nominal gas pressure at 21ºC is 19 psig for I L. This pressures is slightly above atmospheric pressure. Care must be taken when extracting this product from the cylinder. |
| Packaging: | All gas volumes are quoted at Standard Temperature and Pressure (STP) and not at Normal Temperature and Pressure (NTP). One STP Liter is 7.7% more gas than one NTP Liter. |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS04,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P261 - P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+ |
| Risk Statements | 12-67 |
| Safety Statements | 9-16-33-45 |
| RIDADR | UN 1962 2.1 |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | -148.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -100 °C - closed cup |
| Purity | 98.5% (CP) |
| bp | −104 °C (lit.) |
| mp | −169 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352003 |




