1,2,3,4-Tetramethyl-1,3-cyclopentadiene
ALDRICH/424471 - ~85%
Synonym: 1,2,3,4-
CAS Number: 4249-10-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14
Molecular Weight: 122.21
MDL Number: MFCD00145385
Linear Formula: C9H14
Product Type: Chemical
| assay | ~85% |
| bp | 142 °C (lit.) |
| density | 0.808 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H14/c1-6-5-7(2)9(4)8 |
| InChI key | VNPQQEYMXYCAEZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC1=C(C)C(C)=C(C)C1 |
| Application: | 1,2,3,4-Tetramethyl-1,3-c |
| General description: | 1,2,3,4-Tetramethyl-1,3-c |
| Other Notes: | remainder mixture of isomers |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 3295C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 107.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 42 °C - closed cup |
| Purity | ~85% |
| bp | 142 °C (lit.) |
| Density | 0.808 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


