trans-β-Methyl-β-nitrostyrene
ALDRICH/424749 - 99%
CAS Number: 705-60-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO2
Molecular Weight: 163.17
MDL Number: MFCD00014720
Linear Formula: C6H5CH=C(CH3)NO2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| functional group | amine |
| nitro | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C9H9NO2/c1-8(10(11)12) |
| InChI key | WGSVFWFSJDAYBM-BQYQJAHWSA |
| mp | 63-65 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=C(C)[N+]([O-])=O) |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | trans-β-Methyl-β-nitrostyrene (1-phenyl-2-nitropropene) |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 63-65 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


