Phenol-2,3,4,5,6-d5
ALDRICH/425370 - 98 atom % D
Synonym: Pentadeuteriophenol
CAS Number: 4165-62-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6D5HO
Molecular Weight: 99.14
MDL Number: MFCD00084164
Linear Formula: C6D5OH
Product Type: Chemical
| bp | 182 °C (lit.) |
| density | 1.127 g/mL at 25 °C |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H6O/c7-6-4-2-1-3-5-6 |
| InChI key | ISWSIDIOOBJBQZ-RALIUCGRSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+5 |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]c1c([2H])c([2H])c(O)c |
| Application: | Phenol-2,3,4,5,6-d5 can be used as an internal analytical standard for accurate data interpretation using various analytical techniques. |
| General description: | Phenol-2,3,4,5,6-d5 is an isotope-labeled analog of phenol, wherein 2,3,4, 5, and 6th protons of phenol are replaced by deuterium. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H314 - H341 - H373 - H411 |
| Precautionary statements | P201 - P260 - P280 - P301 + P310 + P330 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-34-48/20/21/22-68 |
| Safety Statements | 24/25-26-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1671 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 174.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 79 °C - closed cup |
| bp | 182 °C (lit.) |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Density | 1.127 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352001 |





