2,3-Dimethylfuran
ALDRICH/428469 - 99%
CAS Number: 14920-89-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8O
Molecular Weight: 96.13
MDL Number: MFCD00153893
Linear Formula: C6H8O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 42 °C/115 mmHg (lit.) |
| density | 0.91 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H8O/c1-5-3-4-7-6(5)2 |
| InChI key | FJSKXQVRKZTKSI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccoc1C |
| Application: | 2,3-Dimethylfuran may be used in the synthesis of 2,9-dioxabicyclo[3.3.1]no |
| General description: | 2,3-Dimethylfuran is a methyl substituted furan. The gas-phase rate constant determined by the relative rate method for the reaction of 2,3-dimethylfuran with NO3 radical was found to be (5.83 ± 0.46)×10-11 and with OH radical was (12.6 ± 0.4)×10-11 (in units of cm3 molecule-1 s-1). It is reported to be formed by the cyclization of (Z)-3-methylpent-2-en-4-yn- |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H312 + H332 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22 |
| Safety Statements | 16-36 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 30.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -1 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 42 °C/115 mmHg (lit.) |
| Density | 0.91 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



