2,6-Dimethoxy-1,4-benzoquinone
ALDRICH/428566 - 97%
Synonym: DMBQ
CAS Number: 530-55-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8O4
Molecular Weight: 168.15
EC Number: 208-484-7
MDL Number: MFCD00016368
Linear Formula: C8H8O4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | ether |
| ketone | |
| InChI | 1S/C8H8O4/c1-11-6-3-5(9)4 |
| InChI key | OLBNOBQOQZRLMP-UHFFFAOYSA |
| mp | 253-257 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC1=CC(=O)C=C(OC)C1=O |
| solubility | DMSO: soluble(lit.) |
| Application: | 2,6-Dimethoxy-1,4-benzoqu |
| Application: | Known haustorial inducing factor. |
| General description: | 2,6-Dimethoxy-1,4-benzoqu |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 253-257 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


